Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem se využívají pro komplexní vytápění domu.

Výměník je možné napojit na topná tělesa, zásobuje ohřívače vody a dále lze výměník napojit i na otopný systém s kotlem.


Při jejich výběru důrazně doporučujeme vybírat z nabídek prověřených výrobců, jelikož si domů pořizujete tlakovou nádobu!

Výhody kamen s výměníkem

  Kamna s výměníkem jsou schopná předat až 75% výkonu do topných těles.
U kvalitních kamen mezi výhody patří sekundární spalování, nízké emisní hodnoty a většina kamen má vyjímatelný výměník, který lze v případě poškození vyměnit.

 Je možné napojení do rozvodů radiátorů či ohřívačů vody (bojleru). Kromě toho jsou zdrojem tepla v místnosti kde jsou postavena a plápolající oheň vytváří přijemnou atmosféru.


Základem pro kamna je palivo

  Jako první se rozhodujeme mezi tím, jakým palivem chcete topit.
Můžeme vybírat ze dřeva, pelet, briket a dokonce i uhlí (zde ale pozor – uhlí během spalování dehtuje, proto je třeba nutné počítat s častějším čištěním).

 Další výběr se týká prostoru, který chceme vytápět (výkon kamen) a frekvenci topení (zda denně, příležitostně spolu s doplňkovým zdrojem tepla, aj.).
S výkonem kamen také souvisí parametry komínu a správné nadimenzování kamen. Pokud jsme si jisti s těmito parametry, můžeme vybírat design.


Kachlová kamna s výměníkem

 U kachlových kamen a tradičního designu, najdete také řadu modelů různých barev velikostí a stylem provedení. Mezi značkami takových kamen naleznete různé styly obložení a mezi ty renomované patří například značky Spartherm.

  Specialitou jsou pak tradiční stavěná kachlová kamna která mohou být opatřena jak výměníkem, tak plotnou, troubou či tahovým systémem.

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem?

 Jednou z nejdůležitějších věcí je výkon kamen, jeho rozdělení mezi místnostmi a samotný výměník.

Pokud si výkonem nejste jisti, poradíme vám buď my, nebo váš topenář.

 Důležitá je také hmotnost kamen, ze které můžete odvodit kvalitu a spolehlivost.
Dále doporučujeme věnovat pozornost účinnosti kamen a s ní spojenou délkou doby mezi jednotlivým přikládáním paliva.

 Charakteristickým jevem kamen s výměníkem je o horší hoření, než u modelů bez výměníku. Tento jev pozorujeme napříč všemi výrobci a platí, že čím kvalitnější kamna jsou, tím lepší a čistější hoření mají.


Kamna s výměníkem a příslušenství

  K jejich hladkému provozu potřebovat i další nezbytnosti.
První z nich je nákup oběhového čerpadla, které se postará o hladkou cirkulaci vody v topné soustavě skrze sérii ventilů.
K oběhovému čerpadlu zcela jistě potřebujete i záložní zdroj, který zajistí chod čerpadla v případě výpadku elekřiny po dobu, než kamna vychladnou.

Velice důležité bezpečnostní prvky které nesmí chybět je uzavřená expanzní nádrž a pojistný ventil. Expanzní nádoba vstřebává rozpínání vody (zvyšováním tlaku) vzhledem k teplotě a pojistný ventil slouží k případnému uvolnění tlaku.

Akumulační nádrž a slouží k uchování ohřáté vody.
V závislosti na jejím objemu bude váš dům příjemně vyhřátý i mnoho hodin poté, co jste přiložili poslední polínko do ohně. Pokud akumulační nádrž z topné soustavy vynecháte, při uzavřených radiátorech kdy termostat dosáhl požadované teploty a bez chladící smyčky dojde po pár hodinách k tomu, že se voda v oběhu začne vařit, přes pojišťovací ventil odtékat do odpadu.