Hledám

Krbová kamna

jsou zajímavým prvkem jako dekorace interiéru, který vám doma vytvoří příjemnou atmosféru a jsou schopna vytápět celý dům.

Pojďte se podívat s námi na všechny možnosti kamen.

Díky velice levnému provozu dokáží krbová kamna ušetřit každý rok až tisíce korun na vytápění.Podle způsobu vytápění, použitých materiálů a dalších vlastností se krbová kamna dělí do několika kategorií. Pojďme se podívat, jak správně postupovat při jejich výběru... Pokračovat

Krbová kamna a principy vytápění

Mimo klasických existují také krbová kamna s výměníkem, ta nabízí možnosti vytápění celého domu a mohou zvyšovat efektivitu využití akumulované energie. Podívejme se, jak mohou krbová kamna ohřívat prostor.

Krbová kamna bez výměníku

Krbová kamna bez výměníku vyzařují teplo do prostoru sáláním nebo konvekcí. Jsou vhodná pro vyhřátí jednotlivých místností a jelikož zvládají kvalitně vytápět velké i menší objekty, těší se velké oblibě mezi chalupáři a chataři.

  • Sálání je přímé vyzařování tepla pláštěm do okolí. Tento přenos tepla využívají hlavně stavěná kachlová kamna, jednoplášťová krbová kamna a některé části kamen dvouplášťových, kde příkladem je sklo. Teplo nastupuje rychle, ale není rozptýleno stejnoměrně v prostoru. Je velice přirozené a zdravé. V prostoru jsou kamna více poznat
  • Konvekce využívá k přenosu tepla vzduch, který proudí mezi dvěma plášti. Přenos tepla je rovnoměrný ve velkém prostoru a díky pohybu vzduchu se teplo snadněji šíří do ostatních místností. Využití dvouplášťová kamna nacházejí především ve velkých nebo nepravidelných místnostech

Pro topení používejte dobře proschlé dřevo, krbová kamna budou mít vyšší účinnost a do ovzduší se uvolní méně spalin.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s výměníkem využívají konvekčního přenosu tepla přes tepelný výměník naplněným vodou. Jejich propojením s radiátory v celém domě zajistíte rychlé vyhřívaní všech místností a napojíte-li je na bojler, budete mít i teplou vodu. Po připojení na akumulační nádobu lze velice efektivně uchovávat teplo na chvíle kdy v kamnech vyhasne poslední poleno. Krbová kamna s výměníkem tak snadno poslouží jako hlavní zdroj tepla v rodinných domech.

Existuje také externí tepelný výměník, který lze dodatečně připojit na téměř jakákoliv krbová kamna. Vždy toto napojení konzultujte s odborníkem. Tak aby nedocházelo k přílišnému ochlazování spalin.

Krbová kamna – rozdělení podle materiálu

Krbová kamna tvoří opláštěný skelet, dvířka, otvory pro přívod vzduchu a odvod spalin a regulační ovládací prvky. Dvířka bývají nejčastěji prosklená a použité sklo má vysokou tepelnou odolnost. Materiál pláště má vliv nejen na vzhled, ale také na to, jaké tepelné vlastnosti budou krbová kamna mít.

Ocelová krbová kamna

Ocelová krbová kamna umožňují rychlý prostup tepla pláštěm do ohřívaného prostoru. Jsou tak vhodná do míst, která je třeba rychle vytopit. Pokud nejsou vybavena akumulačními prvky, dochází k jejich rychlému zchladnutí.

Kachlová krbová kamna

Kachlová krbová kamna se vyznačují pomalejším nástupem, ale vysokými akumulačními schopnostmi. Keramické kachle na kamnech sálají teplo ještě dlouho po dohoření plamene.

Litinová krbová kamna

Litinová krbová kamna se rychle ohřejí, díky své hmotnosti mají akumulační schopnosti a jsou odolná proti vysokým teplotám. Kontrukce se nedeformuje a díky tomu mají velice dlouhou životnost. Litinová kamna jsou vzhledem nástupu tepla kompromisem mezi ocelovým a kachlovým provedením.

V místě, kde stojí krbová kamna, musí být podlaha vyrobena z nehořlavých materiálů nebo chráněna nehořlavou podložkou.

Krbová kamna a spalování

Aby krbová kamna fungovala, potřebují palivo, přístup vzduchu a odvod spalin. K topení v kamnech se používá hlavně dřevo a brikety, některá kamna mohou být uzpůsobena i pro spalování uhlí nebo pelet a dalších paliv. Podívejme se na vzduch.

  • Primární vzduch nejčastěji využívá přívod vzduchu zdola přes popelník skrze rošt. Tento vzduch je velmi důležitý při zatápění, kdy musí být otevřen naplno, později se může přívod snížuje na minimum dle tahu komína.
  • Sekundární vzduch je nejčastěji veden mezi stěnami spalovací komory kde se ohřeje a otvory okolo dvířek na sklo tak aby se co nejméně nečistot dostalo na sklo. Při nominálním provozu plně otevřený umožňuje spalování plynů vzniklých při hoření.
  • Terciární vzduch někdy znáte pod pojmem dvojí spalování, prochází nejčastěji kolem zadní části kamen a proudí do topeniště skrze obložení nebo deflektor. Okysličuje spalini díky čemuž znovu začínají hořet. Zlepšuje účinnost a využití paliva.

Jaký komín pro krbová kamna?

Komín je velmi důležitým prvkem. Vnitřní průměr komínu ovlivňuje účinnost tahu, a tím i bezpečnost a účinnost provozu topidla. Při výběru si zjistěte, jak velký minimální průměr komínu je předepsán pro vámi vybraná krbová kamna. Více informací o komínech

i

Zjistěte si také, zda má váš komín pro vybraná krbová kamna dostatečný tah (to závisí na výšce a průměru komína). Pro konkrétní hodnoty si nechte provézt měření.

Topný výkon

Krbová kamna by měla správně pracovat přibližně na 70 % svého výkonu. V praxi ovšem platí, že pro celoročně obývané objekty, kde se v zimním období průběžně přitápí, postačí kamna s nižším výkonem. Naopak při vytápění promrzlé chaty, kterou navštívíte párkrát za zimu, daleko více oceníte kamna s vyšším topným výkonem. Více informací k tomuto tématu naleznete zde

i

Výkon kamen aneb 

Optimální výkon krbových kamen je 1 kW na 20 m³ u nezaizolovaného domu a 1 kW na 40 m³ u novostavby. Je třeba zohlednit i další faktory, jako umístění stavby a podobně.

Tipy pro správný výběr

  1. K občasnému přitápění a jako pomocný zdroj tepla se hodí jednoplášťová ocelová krbová kamna.
  2. Jako hlavní zdroj tepla použijte akumulační krbová kamna s dvouplášťovým provedením.
  3. Pro velké prostory a napojení na teplovodní systém volte kamna, která mají tepelný výměník.
Zavřít info

ABX Admiral E II

ABX Admiral E II

Rohová krbová kamna, 7 kW, obklad pískovec nebo mastek, dvouplášťová konstrukce,..

29 773 Kč Cena bez DPH: 24 606 Kč

Zobrazuji 1 až 1 z 1 (celkem stran 1)