Akumulační kamna

Oblíbenost akumulačních krbových kamen v České republice stále stoupá.

Na rostoucí poptávku reagují především výrobci a proto je nabídka akumulačních kamen velice široká.


Podivejte se na jednotlivé typy, jejich možnosti a výhody, které vám akumulační krbová kamna na dřevo nabídnou.

Akumulační kamna obecně

Jak název napovídá, akumulační krbová kamna umí akumulovat teplo produkované spalováním paliva a to uvolňovat i mnoho hodin poté, co jste přiložili poslední poleno.

Je charakteristický pomalejší nástup tepla, o to déle však hřejí. Tuto vlastnost ocení majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, které mají nízkou tepelnou ztrátu a klasická krbová kamna je velmi snadno přetopí.

Tyto domy neumí dobře držet teplo, což opět nahrává akumulačním kamnům, která dokáží hřát po velice dlouhý čas.
Akumulační kamna produkují sálavé teplo.

To narozdíl od tepla konvekčního nepřepaluje vzduch, nevíří prach a má podobnou vlnovou délku jako sluneční paprsky. Díky tomu je pro lidské tělo nejen zdravé, také velmi příjemné.

Akumulační kamna
můžeme dělit podle doby schopnosti předávat teplo do prostoru po vyhasnutí ohně na
lehká - do 6 hodin,
středně tězká - 6 až 12 hodin,
těžká - více než 12 hodin



Kachlová kamna

Narozdíl od volně stojících krbových kamen s akumulací obsahují stavěná kamna výrazně více akumulační hmoty, což velice prodlužuje nástup tepla ale také dobu, kterou jsou kamna schopna teplo předávat do prostoru.

Stavba takových kamen není jednoduchá a v konečném výsledku ani levná.
V dřívějších dobách stavěli kachlová kamna pouze kamnářští mistři, kteří si své řemeslo a zkušenosti předávali z otce na syna.

Doporučujeme vybrat si zkušeného kamnáře, který disponuje nejen patřičným oprávněním, ale také je členem Cechu kamnářů. Minimalizujete tak riziko zklamání a vyhozených peněz.


Krbová kamna s akumulací

Řada výrobců krbových kamen dnes nabízí modely, které je možné osadit tzv. akumulačními kameny nebo prstenci.

Akumulační prstence jsou většinou umístěny nad spalovací komorou, přebírají část tepla z hoření a shromažďují jej pro pozdější sálání.

O proti stavěným kamnům jsou samozřejmě levnější za cenu nižších akumulačních schopností, ve výsledku času po který jsou schopna vyzařovat do prostoru teplo.

Většina krbových kamen s akumulací se řadí do lehkých až středně těžkých akumulačních kamen dle hmotnosti kamenů od 30 do 600 kg.


Výkon takových kamen se pohybuje většinou od 3 kW výše a nabídka je skutečně široká.