Na každém rohu čteme nebo slyšíme, jak je důležité vybrat správný výkon krbových kamen, ještě dříve, než se zaměříme na vzhled, který se nám líbí.


Krbová kamna s malým výkonem, která prostor nestíhají vytopit musí zůstat trvale "otevřená" což značně snižuje jejich životnost. Objevují se tak deformace, praskliny a jiné poškození.

Naopak krbová kamna s vysokým výkonem prostor velmi rychle vyhřejí až na "trenýrkovou teplotu" a poté je musíme brzdit uzavíráním přívodu vzduchu, čímž škodíme sobě (zanášení komínu, dehtování) i životnímu prostředí.


Jaký výkon zvolit?

Vybíráme z krbových kamen, která mají nominální výkon (60 - 75 % výkonu maximálního) tak abychom pokryli tepelnou ztrátu vytápěného prostoru. Jak jej spočítat nejdete zde.


Krbová kamna a jejich výkon

Jakákoliv krbová kamna nevydají teplo dokud do nich nevložíme a nezapálíme dřevo.

Krbová kamna při spalování dřeva dosahují měřené účinosti. Účinost je ukazatelem, kolik procent tepelného výkonu neuletí komínem a je předáno do prostoru.


Z 1 kg dřeva s 20 % vlhkostí získáme 4 kW

Pokud tedy na krbových kamnech nalezneme účinnost 75 % získáme z každého 1 kg dřeva 3 kW tepelného výkonu. Zbylých 15 % odchází komínem.

Spotřeba = Maximální výkon / (Příkon dřeva x účinnost)
3 = 9 / (4x0,75)

Díky této informaci spočítáme, že pokud máme krbová kamna o maximálním výkonu 9 kW a víme, že účinnost krbových kamen je 75 % získáme maximální hodinovou spotřebu dřeva 3 kg/hod.


Velká krbová kamna a málá místnost

Pokud se vám tedy zalíbila krbová kamna velkých rozměrů s velkým topeništěm = velkým výkonem, ale prostor, který chceme vytápět si vystačí s pouhými 4 kW vyplynou nám dvě možnosti.


A) V krbových kamnech topit tak aychom prostor nepřetápěli = udržovat žhavé, přikádat menší dávky paliva, přikládat neštípané dřevo, které pomaleji prohořívá. Vždy bychom se měli vyvarovat uzavírání přívodů vzduchu, pokud se nejedná o krbová kamna s sekundárním hořením.

B) Tepelnou energii akumulovat - 100 kg šamotu pojme energii z 1 kg dřeva, kterou následně vyzařuje po delší čas. Při využití tohoto principu pomocí šamotu nebo akumulačních nádrží teplovodního výměníku. Lze dosáhnout pouze nárazového topení určitou dávkou paliva jednou například za 24 hod.


Dřevo pro krbová kamna
Jaké palivo pro krbová kamna a z čeho se takové palivo skládá. Pro všechna krbová kamna platí, že lze používat k topení...
Externí přívod vzduchu
Aby krbová kamna dobře hořela, je potřeba dodat velké množství vzduchu. ...