Jaké palivo pro krbová kamna a z čeho se takové palivo skládá.

Pro všechna krbová kamna platí, že lze používat k topení


1) Suché dřevo
2) Brikety lisované z pilin
3) Brikety z hnědého uhlí


Z čeho se palivo skládá?

Palivo pro krbová kamna se skládá z aktivních hořlavin (uhlík, vodík) a pasivních hořlavin (kyslík, dusík) dále v něm nalezneme popel a vodu.

Popele ve dřevě je velice nepatrné množství (méně než 1%). Proto moderní krbová kamna s dokonalým spalovaním poznáme díky malému popelníku.
Pro přirovnání v jednom metru krychlovém zemního plynu je obsaženo stejné množství chemicky vázané energie jako ve dvou kilogramech suchého dřeva.


Tvrdé nebo měké dřevo?

Tvrdé dřevo má velice podobnou tepelnou vyhřevnost jako dřevo měkké. Pouze je hustší, proto můžete často slyšet, že poleno tvrdého dřeva ohřeje více než stejné poleno dřeva měkkého. Důvodem není, že by více hřálo, pouze je v tvrdém dřevě více hmoty = vice hořlaviny.

Příkladem tvrdého dřeva je buk a dub. Mekké jsou například smrk a borovice.
Po přečtení už jistě víte, že je jedno, zda-li topíte dřevem měkkým nebo tvrdým. Obě varianty vám dají stejné teplo pouze s rozdílem celkového objemu.


Jak poznám suché dřevo?

Výhřevnost nejvíce ovlivňuje množství vody ve dřevě. Proto dřevo sušíme v dobře větraném dřevníku minimálně jeden rok, ještě lépe dva.

Vlhkost dřeva měříme pomocí speciálního vlhkoměru nebo pomocí změny váhy. Delší sušení již nepřináší žádné pozitivní vlastnosti. Přesušené dřevo hoří rychle a kvalita spalování se zhoršuje.
Za suché dřevo považujeme to s obsahem vody menším než 20 %.
Proč kamna nehoří jak mají
Krbová kamna již zaujímají své místo ale místo pohodlného tepla z krbových kamen vás nenechá spát problém s hořením?...
Výkon kamen
Na každém rohu čteme nebo slyšíme, jak je důležité vybrat správný výkon krbových kamen, ještě dříve, než se zaměříme na vzhled, který se nám líbí....